Čipy LED pásek


LED diody (LED čipy) jsou polovodičové součástky, pro jejichž pro výrobu se často používá gallium. Sledovat značku  LED čipů je jedním z klíčových hledisek při pořizování svítidla.

Čipy neověřené výrobní značky resp. nekvalitní výroby  mohou znamenat kratší životnost svítidla nebo nižší kvalitu vydávaného světla. Je radno dát přednost LED čipům z dílen výrobců, jejichž výroba má již tradici a vydobyla si dobrou pověst,  například EPISTAR, Cree, Osram, Bridgelux, Nichia a Philips.

Rozlišuje se několik druhů LED čipů. V různé době a svítidlech určených pro rozličné účely se používaly a používají odlišné typy čipů. Pásky obsahují tzv. SMD čipy, což jsou následovníci méně výkonných DIP čipů a v současné době jsou asi nejrozšířenější druhem LED čipů. Je to  z důvodu jejich minimálních rozměrů, životnosti přes sto tisíc hodin i vyzařovacího úhlu zajišťujícího plošnější osvětlení.

Čipy SMD se liší ve velikosti a produkovaném světle. Pro pásky se běžně používají např. SMD 3528 a SMD 5050. Čím větší číslo, tím větší čip. Čipy SMD 3528 svítí méně a jsou vhodnější jako doplňkové dekorativní osvětlení. Čipy SMD 5050 mají svítivost vysokou.