Index podání barev Ra (CRI) u LED pásek


VyuzitiLEDpasekvobyvacimpokoji

Ra je index podání barev. Tento parametr známý i pod zkratkou CRI (Color Rendering Index) udává, jakým způsobem vnímáme barvy osvícené světlem ze zdroje v porovnání s jejich vnímáním při osvícení denním světlem. Hodnoty Ra se pohybují od nuly do sta. Při nízké hodnotě Ra je nízká i věrnost podání barev ve srovnání s vnímáním barev na denním světle.  Čím vyšší je hodnota Ra, tím méně zkresleně barvy vnímáme, resp. tím více je vnímáme jako za denního světla.

Některé LED pásky produkují bílé světlo (ve škále od teplé bílé přes denní či neutrální bílou až po studenou bílou barvu).  Hodnota indexu podání barev je ve všech případech nad 80 Ra. Nejvěrnější vnímání barev má denní bílá barva. Teplé bílé i studené bílé světlo podání barev více zkreslují (teplá bílá má nažloutlý odstín, studená bílá namodralý).

Vnímání barev je velmi zkreslené, pokud je prostor osvětlen barevným světlem resp. RGB páskami. RGB pásky se však využívají na efekty, proto není nízká hodnota Ra u těchto svítidel podstatná.