Jak vybrat LED pásku (technické parametry)


LEDpaskaRGBkompletniset

Jak vybrat správnou pásku? Pro odpověď se podívejme na některé nejdůležitější vlastnosti a parametry LED pásek.

Nejprve je třeba odpovědět si na otázku, kam budou LED pásky instalovány. Na trhu jsou pásky bez krytí nebo s krytím. Pásky bez krytí jsou levnější, avšak jsou vhodné pouze do interiéru a suchého prostředí, protože nejsou voděodolné.  Pásky s krytím jsou odolné proti vodě  a vhodné i do exteriéru.

Podle toho, jakou barvu světla si přejete, lze zakoupit pásky klasické bílé nebo jednobarevné (např. červené) a nebo RGB. Bílé pásky jsou k dostání v několika variantách resp. jejich teplota chromatičnosti  je různá – podle toho je světlo teplé, denní nebo studené bílé. RGB pásky svítí v různých barvách podle toho, kterou momentálně zvolíte a nastavíte.

LED pásky lze zakoupit buď jako samostatné pásky a nebo jako sety.  RGB pásky jsou často k dostání jako komplet: páska + napájecí zdroj + RGB řídicí jednotka + RGB ovladač + baterie.  Důvodem je to, že RGB pásky se mnohdy instalují jako čistě dekorativní barevné osvětlení, jehož efektů chceme využívat v co nejvyšší míře a zároveň co nejpohodlněji. A aby to bylo možné, je potřeba mít nejen pásku, ale i příslušenství k ní resp. plně funkční komplet.

Někdy lze narazit i na sety páska + napájecí zdroj (zejm. u bílých pásek). K nim si lze podle přání a  plánovaného budoucího způsobu využívání separátně pořídit i manuální stmívač či stmívač s dálkovým ovladačem atd.

Součástí nejrůznějších sad obvykle nebývají hliníkové profily, ale je třeba upozornit, že při instalaci LED pásek je vždy potřeba zajistit odvod tepla. Čili pakliže nebudete lepit pásku rovnou na kov nebo jiný materiál zajišťující její vhodné chlazení, doporučujeme přikoupit zvlášť aluminiové profily.

Při výběru LED pásky nesmíte podcenit výkon (W/m) a světelný tok (lm), jinak by vydávané světlo nemuselo poskytovat  dostatečné osvětlení s ohledem na velikosti a způsob využití místnosti. Obecně platí, že čím vyšší jsou hodnoty těchto dvou parametrů, tím více páska svítí.

Samozřejmou náležitostí každé pásky by měla být certifikace EU. Páska by měla mít certifikáty o elektrické bezpečnosti (CE-EMC),  elektromagnetické kompatibiliě (CE-LVD) a o odpadech (CE RoHS).