LED pásky a zrak


LEDpaskavbarvestudenabila_1

Ačkoliv jsou LED pásky všeobecně vnímány jako efektní zdroj světla a mnozí si s radostí užívají krásy jejich světla v nejrůznějších barvách, upozorňuje se, že některé barvy světla by měly být používány uvážlivě. Předmětem upozornění bývají velmi výkonné LEDky s vysokým zastoupením modré složky ve vyzařovaném světle. Oko je totiž po setmění na modrou složku světla citlivé a při nesprávném používání může být takové světlo pro náš zrak škodlivé.

V praxi to znamená, že účinkům světla produkovaného LEDky vysokých výkonů bílé a modré chromatičnosti (zejména studeného a modrého světla) bychom se neměli příliš vystavovat v setmělých prostorách. LEDky vyzařující světlo se silnou modrou složkou by měly být buď využívány spíše jako přisvícení (a ne např. jako osvětlení pouhé části jinak temného prostoru). Toto omezení ohledně používání světla s odstínem do modra je nutno vnímat jako nevýhodu. Naštěstí má však poměrně snadné řešení. Stačí, když si jí jsme vědomi a dodržujeme prevenci resp. vhodné podmínky používání.

LED osvětlení, které vyzařuje světlo teplých barev, v sobě výše popsané nebezpečí neskrývá. Proto, pokud si zakupujete pásku s barvou světla teplá bílá, můžete si být jisti, že její světlo je pro oči celkově příjemnější a použití tohoto světla je univerzálnější (nemusíte si dávat pozor, v jakém prostředí a jak toto osvětlení používáte, a váš zrak přitom nebude nijak nadměrně namáhán).

Více podrobností k barvám světla pásek naleznete v článku Teplota chromatičnosti u LED pásek