Instalace LED pásek


Instalace LED pásek není nijak zvlášť náročná. Pásky jsou samolepící a snadno přilnou k vybranému povrchu, pokud není nepevný (zaprášený, drolivý apod.) nebo mastný. Čím je povrch hladší, tím lépe.

A jak zapojit pásku? K tomu je potřeba nízkonapěťový zdroj 12V. Ten jednoduše připojíte do Vaší zásuvky a druhý konec k LED pásce.

Nezbytné je ovšem vybrat takový zdroj, který bude pro danou pásku vhodný (pokud není páska kupována přímo v sadě s odpovídajícím zdrojem). U každého pásku se uvádí hodnota příkonu (W/m). Když vynásobíte  počet metrů  pásku příkonem pásku, tak zjistíte, jaký příkon musí mít vhodný zdroj. Vždy je však potřeba počítat s nějakou rezervou, resp. volit raději zdroj o něco výkonnější, než kolik je výsledek násobení!

Pokud lepíte pásku k nekovovému povrchu (resp. k nevodivému povrchu, který není schopen odvádět teplo produkované páskou), je třeba zajistit nějakým jiným způsobem chlazení pásky. Pouze tehdy lze zaručit její dlouhou životnost. Jako chladič zpravidla výtečně poslouží hliníkové profily. Jsou k dostání v různých provedeních (anodizované, lakované, různé barvy). Aluminiové profily jsou navíc výborným řešením nejen pro zajištění chlazení, ale i tehdy, pokud potřebujete pásku připevnit  na místo, jehož povrch není pro pásku vhodný (například není dostatečně hladký).

Jelikož jsou pásky řadou LED modulů v pružném obalu a lze je zkracovat např. nůžkami, lze při instalaci snadno přizpůsobovat jak jejich tvar, tak i délku podle vašeho přání. Stříhat pásku je vždy potřeba na místech, která jsou pro ten účel na páskách vyznačena. Jsou to zpravidla místa s rozestupem cca 5cm (u jednotlivých pásek se rozestupy mírně liší).  Po odstřižení se na kontakty napájí dráty (při zachování polarity) a spoj se zasilkonuje.  Pásky lze v případě potřeby i spojovat, a sice procínováním kontaktů k sobě a následným zasilikonováním spoje.

Bílé nebo jinak jednobarevné pásky mají jen dva kontakty. RGB pásky mají čtyři kontakty.

Jak spojit LED pásky, pokud nemáte zkušenost s pájením nebo se pájením zkrátka nehodláte zabývat? V takovém případě můžete využít speciálních konektorů (spojek, svorek). Ty  se liší šířkou, dále tím, zda jsou určené pro RGB nebo jednobarevné pásky (rozdílný počet kontaktů), a nakonec i tím, zda jsou určené pro spojení pásek do  přímky nebo se jedná o speciální konektory rohové. Instalaci a spojování pásek si pomocí nejrůznějších konektorů můžete docela podstatně zjednodušit.