Ovládání LED pásek RGB


RGB pásky se často prodávají rovnou v sadě s kompletním příslušenstvím, které je zapotřebí pro zprovoznění a možnost plného využívání pásek. Pro zprovoznění RGB pásky je zapotřebí RGB řídící jednotka. A samotné ovládání RGB pásek je většinou realizováno dálkovými ovladači, aby bylo možné ovládat osvětlení z pohodlí gauče.

RGB ovladače jsou buď typu RF (radiový signál), IR (infračervené záření) nebo Wi-Fi (wide-fidelity). RF a IR ovladače dokáží ovládat RGB pásku ze vzdálenosti několika metrů (obvykle do cca 10 metrů), u Wi-Fi ovladačů může vzdálenost dosahovat i 50 metrů, vždy ale záleží na překážkách a okolním prostředí.

Ovladač s infračerveným paprskem funguje obdobně jako televizní ovladač. Při ovládání je nutno mířit paprskem přímo na sensor přijímače. Tento RGB ovladač se bohužel nehodí do prostor, kde se nachází televize, protože s ní může mít tendenci komunikovat. Modernější jsou radiové ovladače, u nichž není třeba mířit na přijímač ani se obávat rušení TV.

Wi-Fi kontroléry, které je možné ovládat jednoduše pomocí mobilního telefonu, tabletu, notebooku nebo počítače, jsou určené pro náročné uživatele, kteří preferují maximální pohodlí a chtějí využívat co největší množství funkcí. Pomocí Wi-Fi rozhraní a speciálního softwaru se řídící jednotka propojí s jedním z těchto zařízení. Vlastnosti i funkce LED pásků je potom možné nastavovat přímo na displeji nebo obrazovce. Wi-Fi kontroléry často nabízejí rozšířené funkce, jako je například ovládání světel ve skupinách, časování funkce, dynamické módy, barevná hudba nebo ukládání nastavení do paměti.

Dalším bodem, který je třeba při nákupu ovladače zvážit, je jeho maximální zatížení. To určuje, jaká je celková délka pásku, které je možné na daný ovladač zapojit. V případě, že je maximální zatížení ovladače nižší, než potřebujete, pomůže vám zakoupit zesilovač signálu.

Pro odpověď na otázku, jak zapojit pásky a příslušenství, je potřeba orientovat se podle schémat od výrobce, příp. rad kvalifikovaného prodejce. Ten by zároveň měl být schopen v případě potřeby poradit i se sestavením kompatibilní a funkční RGB sady.
LEDpaskaRGB-schemazapojeni
TrikanalovyzesilovacRGBsignalu